Rozsiewacze nawozu w gospodarstwie
Rozsiewacz nawozu to maszyna używana prawie we wszystkich gospodarstwach rolnych i stosowana jest do rozsiewania nawozów sztucznych. Jest kilka kategorii rozsiewaczy. Istnieją dzielone na przyczepiane i zawieszane na trzypunktowym układzie zawieszania narzędzi. Na sposób rozrzucania nawozu rozróżniamy rozsiewacze tarczowe, gdzie tarcza z łopatkami rozrzuca nawóz, pneumatyczne, w których to nawóz rozsiewany jest przy pomocy strumienia powietrza, oraz wahadłowe, gdzie elementem rozsiewającym jest rura wykonująca ruchy wahadłowe. Każdy rozsiewacz zbudowany jest ze skrzyni nawozowej, zasuw regulacyjnych, przekładni napędowej, elementów roboczych (tarcz rozsiewających z łopatkami/dysz wahliwych/przewodów pneumatycznych z wentylatorem). Niektóre z rozsiewaczy przeznaczonych do rozsiewania nawozów pylistych lub wapna posiadają skrzynie nawozowe, na dnie których znajduje się taśma, dzięki której nawóz podawany jest na element rozrzucający. Przykładem rozsiewaczy wyposażonych w taśmę są modele przyczepiane, takie jak Kos, Motyl, czy też RCW Piast. W maszynach stosowanych tylko do nawozu w postaci granulatu kulki samoczynnie spadają na element rozrzucający. Urządzeniami z taki rozwiązaniem są przykładowo rozsiewacze: jedno talerzowy – Lej, lub dwu talerzowy – Brzeg. Dzięki możliwości regulowania ustawienia łopatek względem osi obrotu talerza w rozsiewaczach talerzowych można zmieniać szerokość roboczą rozsiewacza. Nowoczesne rozrzutniki nawozu wyposażone są w komputerowy system dozowania nawozu, oraz regulowania prędkości obrotu talerza, co zapewnia równomierny rozrzut.
Jak naprawić rozsiewacz nawozu?
Rozsiewacze nawozu to jedne z najważniejszych maszyn rolniczych, które spotkać można na niemal każdym gospodarstwie. Awarie tych maszyn są sporadyczne i zazwyczaj można zlikwidować je znikomym kosztem, niestety nie są one niezniszczalne i kiedyś prędzej lub później przyjdzie pora na przeprowadzenie poważniejszego remontu. Najbardziej pospolitą usterką spotykającą rozrzutniki są uszkodzone talerze rozrzucające lub same ich łopatki, które należy wymienić aby zapewnić sobie równomierny rozrzut nawozu. Niestety awarii ulegają również przekładnie odpowiedzialne za przekazywanie mocy z WOM na talerze rozrzucające. W przekładniach najczęściej dochodzi do wyłamanie się zębów koła zębatego. Wówczas można rozkręcić przekładnię oraz wymienić zepsute koło, jednak niestety przy dużych zaniedbaniach lub po prostu w wyniku pecha jest w stanie dojść co całkowitego uszkodzenia przekładni i konieczności jej wymiany.
Części zamienne do rozsiewaczy nawozu
W sklepie internetowym AgroAlex oferujemy Państwu bardzo szeroki asortyment części zamiennych do wszystkich wymienionych powyżej rozsiewaczy, oraz do innych, mniej popularnych modeli. Na naszym stanie znajdują się chociażby bęby rozsiewacza Kos, koła żebate przekładni, wałki przekładni, całe przekładnie, piasty talerza, talerze rozrzucające, łopatki talerza oraz wiele więcej. Wysoka jakość, szybka wysyłka, konkurencyjne ceny to nasze atuty. Zapraszamy serdecznie do zakupów! Szeroki wybór dobrych i tanich części do rozsiewaczy nawozów w rolnictwie! Szeroki wybór części do popularnego Lejka, RCW 1,2,3,5 Piast, czy RNP Brzeg. Tanie części i błyskawiczna dostawa!